3D Yazıcı | 3D Printer Nedir ?

3 Haziran 2022

3D yazıcılar günümüzde en çok rağbet gören ve popülaritesini koruyan cihazlardan biri olmaktadır. Tasarım konusunda birçok farklı projeyi hayata getirme aşamasında oldukça yararlı çalışmaları bulunmaktadır. Genel tabiriyle bakacak olursak sanal ortamda kişinin tasarlamış olduğu üç boyutlu formları katı bir şekilde somut nesneler haline dönüştürebilme imkanı bulunduran makinelerdir. Bu cihazlar ile birçok farklı tasarım üretebilir ve hatta bu tasarımları istediğiniz şekillerde satabilirsiniz. Günümüzde kullanmış olduğumuz pek çok eşya veya ürünler bu cihazlar sayesinde ortaya çıkmaktadır. Teknolojik ve hassas bir ürün olduğu için korunmaya da gerek duymaktadır. 3D House Box firmasında bulabileceğiniz birçok kılıf koruması mevcut halde bulunmaktadır. Herhangi bir su, toz veya nem gibi sorunları cihazınıza yansıtmadan muhafaza etmektedir. Daha sorunsuz kullanımlar gerçekleştirmek açısından fayda sağlayacaktır.

Özellikle ölçüsü ayarlanabilir olduğundan dolayı her cihaza uygun şekillerde form sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yazıcı cihazlarınız ile istediğiniz türdeki tasarımlarınızı prototip haline getirebilirsiniz. Kendiniz çizip oluşturduğunuz fikirlerinizi somut bir nesne haline dönüştürmenize imkan tanımaktadır. Kısacası bu cihazlar ile yapabilecek olduklarınızın sınırı bulunmamaktadır. Kendi küçük işletmeniz için ürünler oluşturarak piyasaya sunabilirsiniz. Veya şahsi amaçlar olarak kullanarak kendi evinizde dekoratif amaçlı ürünler oluşturabilirsiniz. 3D Yazıcı ABS kabini sayesinde de her zaman güvenli şekillerde koruyarak uzun ömürlü bir hale getirebilirsiniz. Bir dağ evi görünümünde tasarıma sahip olan kılıfı sayesinde kullanım haline geçtiğinizde güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz. Creality Ender 3 | Creality Ender 3 V2 | Creality Ender 3 Pro | Creality Cr-6 Se | Two Trees Bluer | Two Trees Bluer V3 vb. modellerde ABS baskılarınızı güvenle yapabilirsiniz.

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır ?

Aklınıza gelebilecek her türlü fikrin sanal ortam içerisinde gerçeğe dönüşmesini sağlayan aygıtlar olmaktadır. Üstelik bunu yaparken geniş bir yelpaze etrafında ürün çeşitliliği bulundurmaktadır. Siz düşünün gerisini yazıcınıza bırakın. Belirli bir süre bekledikten sonra ürününüzün hayata gelişini izleyebilirsiniz. Ender 3 modellerinde dışarıda kalan parçaları bile kapsayan 3D Yazıcı Kılıfı aracılığıyla zarar görmeden uzun ömürlü yararlanabilirsiniz. 3D yazıcı yapmış olduğunuz (CAD) çizimlerini gerçek hayatta yararlanabilmeniz açısından katı nesneler haline getirmektedir. Bilgisayarınız üzerinden oluşturmuş olduğunuz verileri tamamen somut nesneler haline getirmektedir. Fabrikalarda veya birçok imalat merkezlerinde üretilmesi zor ve uğraş gerektiren parçaları rahatlıkla üretebilmesini desteklemektedir.

Oldukça faydalı ve zahmetsiz bir kullanım sunması yönünden en çok tercih edilen alanlardan birisi olmaktadır. Ürün oluşturmak için yapmanız gereken ilk işlem sanal ortam içerisinde bir tasarım verisi hayata geçirmek olacaktır. Oluşturmuş olduğunuz parçalar veya ürünler genellikle STL uzantılı dosyalar olarak kaydedilip yazıcının kontrol programına iletilir. Daha sonra model cihaz içerisinde parçalara ayrılarak katman şeklinde ‘G kodu’ dosyası oluşturulmaya başlanır. Oluşturmuş olduğunuz ‘G kodu’ uzantılı dosya yazıcı içerisine hafıza kartı yardımı ile aktarılır. Bir süre sonra cihaz verilen komut ile baskı işlemine başlayacaktır. Aşamalar katman olarak üst üste, tasarlanacak olan modelin geçmesiyle oluşacaktır. Bu katmanların oluşması için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Plastik ergitme, lazer sinterleme veya sterolitografi gibi olmaktadır.


ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ
  • No products in the cart.
%d blogcu bunu beğendi: