3D Yazıcıların Avantajları ve Kullanım Alanları

31 Mayıs 2022

Günden güne üretim ve tasarım konuları birbirine geçerek daha basit adımlar halinde cihazlar ortaya çıkmaktadır. Bu sayede sadece bilgisayar ortamından oluşturacak olduğunuz fikirlerinizi sanal ortamdan gerçek dünyaya uyarlayabilmeniz mümkün olacaktır. Birçok farklı endüstriyel ortamda üretimi gerçekleşecek parçaların kolaylıkla ve hızlı bir şekilde imal edildiğini görebilirsiniz. Herhangi bir zahmet gerektirmeden basit adımlar halinde teknolojik kaynaklardan faydalanarak yeni ürünler oluşturmak mümkün bir haldedir. Bunları gerçekleştirirken 3 boyutlu yazıcı cihazları kullanılmaktadır. Oldukça hassas ve bir o kadar da işlevli cihazlar olduğundan ötürü bozulmaya açık bir konumdadır. Bu doğrultuda 3D House Box firması cihazlarınızda Creality ABS baskı kabini ile koruma sağlayacak fikirleri bulundurmaktadır. Bu sayede sorunsuz bir şekilde kullanım elde etmiş olursunuz.

Genel bir tanım verecek olursak dijital ve sanal ortamlar içerisinde hazırlanan 3 boyutlu çizimlerden oluşarak katı maddeler haline gelme sürecini başlatmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken katman katman maddelerin üst üste geçmesi metodunu kullanmaktadır. Üretecek olduğunuz ürüne siz karar verip istediğiniz seçeneği belirlemeniz açık bir haldedir. Yani yazıcı cihazları sayesinde istediğiniz her şeyi üretebilmeniz mümkündür. Aparat modelleri, Mobilyalar, Ek parçalar, Oyuncak modelleri, Protezler ve birçok çeşitliliği bulundurmaktadır. Üretim yapmadan önce bir tasarım oluşturmanız gerekecektir. Bu tasarımı yaparken kişisel bilgisayarlarınızı kullanarak CAD çizimleri yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz çizim modellerini yazıcının kontrol programına aktarmanız gerekecektir. Daha sonra bir ‘G kodu’ dosyası oluşturulup hafıza kartı içerisine eklenir. Hafıza kartı yazıcı içerisine yerleştirilerek işlem başlatılır. Günlük hayatta kolayca kullanabildiğiniz gibi birçok üretim firmaları da yazıcı modellerinden yararlanmaktadır. Hatta gün içerisinde kullanmış olduğunuz ürünlerin çoğu yazıcı cihazlarından çıkan imalat ürünleridir.

3D Yazıcı Çalışma Prensibi

Tasarımlarınızın katı maddeler haline gelebilmesi açısından katman katman olarak üst üste modelleme yapmaktadır. Bir ürün oluşturmak istediğinizde ilk önce yapacak olduğunuz şey bilgisayar verisi oluşturmak olacaktır. Gerçekleştirilecek olan parça veya parçaların tasarımı veya 3 boyutlu tasarım tarama sistemi yardımıyla aktarım sağlanır. STL uzantılı bir dosya olarak kaydettikten sonra yazıcının içerisine aktarımı sağlanır. Dosya hafıza kartına eklenip cihazı aktarıldıktan sonra baskı işlemi başlayacaktır. Üst üste serilme yöntemi ile katmanlar halinde oluşum başlayacaktır. Katmanların oluşması için kullanılan birçok yöntem çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Lazer sinterleme, Plastik ergitme ve Sterolitografi olmaktadır.

Bunun yanı sıra 3 boyutlu yazıcı modellerinin Kartezyen yazıcı, Delta yazıcı ve Core xy gibi çeşitleri de kullanılmaktadır. Bu gibi modellerin her biri koruma muhafazası ve ABS baskı yapabilmek için kabin gerektiği için 3D ABS Yazıcı Kabini kullanılması faydalı olacaktır. Herhangi bir sorun oluşmasını önleyerek daha uzun ömürlü cihazların çalışma prensibini devam ettirecektir. Ender 3 modellerinde bile dışarıda kalan parçaları koruma altına alarak oluşacak olan darbelerin önüne geçmektedir. Yazıcı Kılıfı her zaman üstün güvenirlik sağlayarak sorunsuz işlemleri gerçekleştirmenizi destekleyecektir.


ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ
  • No products in the cart.
%d blogcu bunu beğendi: